Kā dabūt 100% ātruma drošību uz ceļiem

(23 comments)

Auto ātrums nav vienīgais avāriju, nāves, ievainojumu un materiālo zaudējumu cēlonis, taču tas ir šo seku reizinātājs (pat ja auto saslīd neuzmanības dēļ runājot pa telefonu, sekas tam būs jo smagākas, jo lielāks bija sākotnējais ātrums). Ja atrast veidu kā nodrošināt to, ka cilveki ievēro atļauto ātrumu, tad rodas iespēja gan palielināt atļauto ātrumu tajās vietās, kur tas ir jēdzīgi, gan arī atbrīvot policijas resursus citu pārkāpumu vai problēmu apkarošanai. Tāpēc būtu prātīgi atrast kādu vieglāku un drošāku veidu kā nodrošināt atļautā maksimālā ātruma ievērošanu netērējot tam pārāk lielus ceļu policijas resursus. Fotoradari ir labs pirmais solis, taču ar mūšdienu tehnoloģijām ir iespējams sasniegt arī labāku rezultātu.

Iedomāsimies mazu melnu metālisku kastīti, kas piemetināta auto šassijai, pieslēgta auto elektrosistēmai kā barošanas avotam (ar rezerves batareju iegšā) un sevī iegšā satur: integrātu System-on-a-Chip ARM mikroprocessoru ar integrētu GPS un GLONASS uztvērēju (kas līdzīgs SIRF Atlas IV), Bluetooth raidītāju un 1 Gb flash atmiņas. Pie liela izmēra ražošanas tādas iekārtas izmaksas varētu būt ap 20 Ls. Ar triviālu programmu šada iekārta var visu laiku, katru sekundi pierakstīt auto GPS koordinātes. Katra gada beigās, kad auto ir tehniskajā apskatē, CSDD var caur Bluetooth nolasīt visa gada vēsturi un izrakstīt sodu par visiem fiksētajiem pārkāpumiem. Šādas kastītes esamība un sodu apmaksa var būt par priekšnoteikumu TA iziešanai.

Tas arī viss. Pārējais jau ir implementācijas sīkumi un visādas izņemuma situācijas. Piemēram tas, ka ceļu policijai apstādinot auto uz ceļa derētu pārbaudīt, ka auto ir šī kastīte, pievienoties tai caur Bluetooth, pārbautīt autentiskumu, paprasīt kastītei vai tā nav bijusi izslēgta, kādi ātrumi bija pēdējo dažu minūšu laikā un tamlīdzīgi. Vai tas, kādai jābūt sodīšanas robežai, kādiem jābūt sodiem, kā viņus jāsummē kopā, kā izslēgt tos sodus, kas ir izrakstīti atsevišķi, kā izslēgt īpašos gadījumus un kā pārsūdzēt kļūdas.

Tā pati iekārta varētu visu laiku retranslēt GPS signālu caur Bluetooth, lai auto iekšienē navigācijas iekārtas vai telefoni varētu to signālu uztvert un rādīt precīzāku vietu un ātrumu.

Pie izšķirtspējas ap 1 sekundi šīs iekārtas dati būs ārkārtīgi noderīgi jebkuras auto avārijas izmeklēšanā - tās precīzi un pierādāmi fiksēs katra avārijā iesaistītā auto atrašanās vietu un ātrumu. Lai šo lietderīgumu palielinātu, iekārta var arī īslaicīgi glabāt pilno GPS informāciju par pēdējām dažam minūtēm un saglabāt to atmiņā, ja iekārtas paatrinājuma sensori sajūt strauju triecienu. Tā var arī atklāt auto, kas ir kādu notriekuši un tad aizlaidušies no notikuma vietas.

Tas gan nepalīdzēs pret: autozādzībām (zagļi ātri izdomā kā tādas lietas apiet, piemēram noņemot vienu kastīti un uzliekot jaunu tās vietā), citu likumu pārkāpumiem (grūti pierādīt kura persona ir bijusi pie stūŗes tajā brīdī) utml.

Auto ir privilēģija. Autovadītāja apliecība ir privilēģija. Tiesības atrasties uz publiskajiem ceļiem ir privilēģija. Sabiedrība ir tiesīga uzlikt apgrūtinājumus uz personām, kas grib izmantot šīs privilēģijas. Lidmašīnām melnās kastes un GPS transponderi ir obligātais aprīkojums, taču mūsdienās vairāk cilvēku mirst auto nekā avio avārijās.

Visticamāk šāda tipa iekārtas būtu vērts vispirms izmēģināt ar policijas auto. Policijas auto pirmajiem ir jāsāk ievērot visi CSN (izņemot brīžus, kad ir ieslēgtas attiecīgās bākugunis ar skaņas signālu) un šis būtu labs veids kā to nodrošināt, pie reizes pārbaudot arī jaunās tehnoloģijas dzīvē.

Currently unrated

Comments

aigarius 8 years, 2 months ago

Robotu vadīti auto pilnīgi noteikti būs ar šādām melnajām kastēm. Un, lai pierādītu, ka robots nav izraisījis avāriju vienīgais reālistiskais ceļš būs likt arī pārējiem tādas uzlikt, lai pēc avārijas varētu izanalizēt notikušo. Tas ir neizbēgami. Agrāk vai vēlāk šādas kastītes būs obligātas. Tās atrisina pārāk daudz visādu problēmu un to izmaksas kļūst arvien mazākas, tas ir tikai laika jautājums līdz tās paliks par obligāto aprīkojumu līdzīgi kā notika ar drošības jostām un gaisa spilveniem.

Auto brīvība nav gluži tas pats kā cilvēka brīvība, turklāt pat informācija policijai par to kur un kad cilvēks ir bijis nav cilvēka brīvības ierobežojums as such. Turklāt policija tāpat to tehniski spēj noteikt ar tava mobīlā telefona torņu triangulāciju, ar visu vēsturi.

Ar zonu kartēm ir daudz sarežģītāk un smagnējāk, turklāt arī tad nekādi nevar realistiski apstrīdēt vai pārbaudīt pārkāpuma faktu un pazūd visi pārējie šādas iekārtas plusi. Noziedzniekam ir daudz vieglāk pašam uz tavas mašīnas trakeri uzlikt, nekā hakot policiju. Turklāt policisti arī nezinās atslēgu - vienkārši TA stacijās būs devaiss, kas taisa download/reset caur atslēgu, kas viņā iešūta. Fizisko piekļuvi tādiem devaisiem kontrolēt ir tīri viegli. Līdzīgi kā šaujamieročiem, piemēram. Pati iekārta var pat fiksēt, kurš devaiss no viņas ir mēģinājis lasīt. Integrētu system-on-a-chip ar pašā čipā iešūtām šifrēšanas atslēgām ir ļoti grūti atšifrēt. Funkcionāls ir pietiekoši vienkāršs, lai to varētu implementēt pilnīgi drošā verificētā veidā.

Raksta doma ir provakatīvs skats nākotnē. Tā visticamāk būs. Patiesībā daudzviet šīs iekārtas jau tiek izmantotas - pārvadāšans uzņēmumi liek savās kravas auto GPS izsekošanas iekārtas, lai gan sodītu savus šoferus par ātruma pārsniegšanu (kas palielina apdrošināšanas risku), gan arī lai sekotu preču virzībai un varētu tiešsaistē optimizēt kravu pārvadājumus nosūtot tuvāk esošu mašīnu pēc attiecīgās kravas. Līdzīgas sistēmas izmanto arī daudzas taksometru kompānijas.

Link | Reply

cuu508 8 years, 2 months ago

Forši, ka Tu par šīm lietām domā :-)
Aprakstītai kastītei redzu divas problēmas:
* privātums. Es ceru, ka būtu lieli protesti pret <em>obligātām izsekošanas ierīcēm</em>
* kastītei var fiziski piekļūt, tātad drošība nav iespējama: atlauzīs viens-divi

Link | Reply

cuu508 8 years, 2 months ago

&gt;&gt; Agrāk vai vēlāk šādas kastītes būs obligātas.

Varbūt, bet es neesmu par šādu nākotni sajūsmā, un rosinātu domāt, kā to novērst. No otras puses, ir zināma romantika ierobežojošā vidē--brauc ar nereģistrētu transportlīdzekli, jūties kā revolūcijā, haha. Močus uz skatēm vairs nevestu.

&gt;&gt; Turklāt policija tāpat to tehniski spēj noteikt ar tava mobīlā telefona torņu triangulāciju, ar visu vēsturi

Atšķirība tikai, ka mobilo telefonu vai elektronisko maksājumu karti nav spiests obligāti lietot. Protams, protams, ar auto pa publiskiem ceļiem arī nav spiesta lieta braukt :-)

&gt;&gt; Fizisko piekļuvi tādiem devaisiem kontrolēt ir tīri viegli.
&gt;&gt; Integrētu system-on-a-chip ar pašā čipā iešūtām šifrēšanas atslēgām ir ļoti grūti atšifrēt.

Kā tad :-) Ebay var nopirkt "universālās" ugunsdzēsēju atslēgas, visi DRM ir uzlauzti.

Link | Reply

aigarius 8 years, 2 months ago

DRM ir uzlaižami tāpēc, ka klientam jānodod gan šifrēti dati, gan kaut kas kas tos atšifrētu. Tāpēc DRM vienkārši fiziski nav iespējams pilnīgi drošā veidā realizēt. Fiziska piekļuve īpaši nepalīdz SOC iekārtu hakošanā, jo gan processors, gan storage ir vienā čipā iekšā un visa komunikācija ārpus tā čipa notiek ar čīpā iešūto firmware, kas var pārbaudīt pieslēgumus ar normālām piekļuves atslēgām, kas nav uzlaužams, tikai nozogamas. Savukārt nozagtās atslēgas ir viegli atsaukt.

Link | Reply

atis 8 years, 2 months ago

Pirmkārt GPS signālus ir ļoti vienkārši nobloķēt, reizēm tas ir kā blakusefekts kādi līkai iekārtai. Man ir ķīniešu FM raidītājs/pleijeris kurš momentā nokauj jebkuru GPS signālu 3 metru rādiusā.

Otrkārt nav iespējams nodrošināt nepārtrauktu barošanu, piemēram ja automašīnai noņem akumulatoru (servisā, garāžā).

Treškārt neviena pozicionēšanas sistēma nestrādās garāžā, kas dod plausible deniability signāla bloķēšanai.

Link | Reply

aigarius 8 years, 2 months ago

Ja TA laikā uz spidometra nobraukti 10k, bet uz GPS zem 1k, tas ir aizdomīgi. Ja tevi aptur uz ceļa policists un iekārta ir izslēgta, vai arī tikko ieslēgta, tas ir ļoti, ļoti aizdomīgi. Iespējams, ka pat pietiekoši, lai uzreiz atņemtu tiesības un aizturētu auto uz izmeklēšanas laiku.
Servisā tev var iedot izziņu par to kurā vietā un cik ilgu laiku ierīce bija atslēgta.
Ja pats atslēgsi aķīti, well, ierīcē var iemontēt sleep režīmu ar iekšējo barošanu - lai ņem 1 mērījumu stundā. Ja tiešām auto ir nekustīgs garažā, tad nekā traka nav, bet ja uz ceļa, tad tev būs ziepes. Pretaizdzīšanas iekārtas tādā režīmā mierīgi kādu mēnesi strādā.

Link | Reply

aigarius.com: Kā dabūt 100% ātruma drošību uz ceļi 8 years, 2 months ago

[...] aigarius.com: Kā dabūt 100% ātruma drošību uz ceļiem: Iedomāsimies mazu melnu metālisku kastīti, kas piemetināta auto šassijai, pieslēgta auto elektrosistēmai kā barošanas avotam (ar rezerves batareju iegšā) un sevī iegšā satur: integrātu System-on-a-Chip ARM mikroprocessoru ar integrētu GPS un GLONASS uztvērēju (kas līdzīgs SIRF Atlas IV), Bluetooth raidītāju un 1 Gb flash atmiņas. Pie liela izmēra ražošanas tādas iekārtas izmaksas varētu būt ap 20 Ls. Ar triviālu programmu šada iekārta var visu laiku, katru sekundi pierakstīt auto GPS koordinātes. Katra gada beigās, kad auto ir tehniskajā apskatē, CSDD var caur Bluetooth nolasīt visa gada vēsturi un izrakstīt sodu par visiem fiksētajiem pārkāpumiem. Šādas kastītes esamība un sodu apmaksa var būt par priekšnoteikumu TA iziešanai. [...]

Link | Reply

Jānis 8 years, 2 months ago

Spidometrus visus var pārtīt kā vajag. Nedomāju, ka tā ir problēma.

Drīzāk globāli autoražotāji to nekad nepieļaus. Ātrums un zirgspēki.

Otrkārt, valstu ietvaros, īpaši ES valstīs nedomāju, ka tas notiks, jo tomēr privātuma lieta te ir pārāk nopietna. Būs daudz iebildumu. Jāatceras, ka viena no ES galvenajām dalībvalstīm ir Vācija, kur uz lielajām šosejām NAV ātruma ierobežojumu. Kaut kad jau mēģināja ierobežot, bet likumprojekts izgāzās. Patīk cilvēkiem braukt ātri un droši :)

Lai sistēma darbotos, un varētu piešķirt sodus par ātruma pārkāpumiem pie TA iziešanas, jābūt izcili precīziem datiem par zīmju darbības zonām. Vai tas ir LV iespējams? Kā varēs izsekot visiem mūsu ceļu remontētājiem par uzliktu 30/50/70. Tās nav iebetonētas zīmes, jebkurš var pārvietot +/10m. Tātad šeit - kāda ir pielaide? Vai pārkāpums skaitās no pirmā zīmes darbības metra? Redzu pa gabalu 50 - ātrums 90, tātad diezgan laicīgi jābremzē, lai dabūtu precīzi/zem 50. Attiecīgi palielinās sastrēgumi, patērētās enerģijas daudzums, laika patēriņš. Tāpat izbraucot no pilsētas, 50-&gt;90. Bieži pēdējie 100-200metri ir tukši un mierīgi var pāatrināties. Arī policija šādu zīmju darbības zonā uzturas arvien mazāk (agrāk bija populāri).

Drīzāk un pareizāk naudu būtu ieguldīt ceļu drošības uzlabošanā, jaunāku auto pieejamībā (drošāki), un autovadītāju izglītošanā, nevis nejēdzīgās tehnoloģijās.

Pēdējais jautājums - cik km esi nobraucis kā šoferis - Latvijā, Eiropā, citur pasaulē? :)

Link | Reply

piter 8 years, 2 months ago

Kā tev ar domāšanu ? Tavas idejas norāda uz slimīga puišeļa mazvērtības kompleksu. Pēc šī tava raksta es tevi vienkārši ignorēšu.

Link | Reply

Imants 8 years, 2 months ago

Nu var pieiet no otras puses - aizliegt ražot māšīnas, kas brauc ātrāk par noteikto ātrumu. Neatceros kurā valstī noziedziniekiem, kas izgājuši no cietuma un "sēdējuši" tur par īpaši smagiem noziegumiem uzliek "kastīti", kas seko visām viņa gaitām. Pēc raksta - sanāk, ka mēs visi esam noziedzinieki, un, jau kopš pirmajām dienām katram no mums pienākas tāda kastīte. Tāda pat iemesla var ar papildus nodokli aplikt aploksnes - pastāv taču varbūtība, ka alga var tikt izmaksāta tieši šinī aploksnē. :)

Vispār - tehnoloģijas jau ir - tik jāiebaro masās - jāizdomā iemesls. Un tad ļoti vienkārši - nepareizi domā? Atslēdzam. :)

Šobrīd - ja Tev ir mobīlais - jebkura Tava pārvietošanās trajektorija un ātrums ir izskaitļojams. Ja ir smārtfons, interneta pieslēgums - mēs zinām Tavas intereses, Tavu veselības stāvokli (mēs uzzinām par Tavu grūtniecību ātrāk, nekā to paspēj pateikt savam draugam), utt.

Jebkurā sistēmā ir kļūdas, jebkura sistēma ir uzlaužama. Ieviesa fūrēm ātruma ierobežotāju - darba laika skaitītāju - tahogrāfu, bet ir "burvju akmentiņi" - pēc nelielām manipulācijām fūrei ierobežotāja nav, atslēdzas laika un km skaitītaji un šauj uz nebēdu cik motors un veselais saprāts ļauj, bet ja vajag - no problem - noņemam akmentiņu - braucam pēc noteikumiem. :)

Parādīsies tādi risinājumi - būs risinājumi "pareizo" datu iebarošanai sistēmai.

Link | Reply

aigarius 8 years, 2 months ago

Daudzām automašīnām ir ar datoru ierobežots maksimālais ātrums: http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limiter . Kastīte pienākas nevis cilvēkam, bet gan tai smagajai metāla kastei, kas lielā ātrumā pārvietojas starp cilvēkiem un vidēji gadā nogalina vairāk cilvēku nekā slepkavas.

Link | Reply

aigarius 8 years, 2 months ago

Tajā pašā Vācija ir sods par ātruma pārsniegšanu par mazāk kā 10 kmh pilsētas robežās - 15 EUR. 11-15 kmh jau 25 EUR. Tur jau tas prikols - vācieši negrib jaunus ierobežojumus, it īpaši relatīvi drošajos autobāņos (ar vairākām joslām vienā virzienā un spēcīgu atdalošo joslu starp virzieniem) bet strikti ievēro tos, kuri jau ir.

Link | Reply

Jānis 8 years, 2 months ago

Kaut kā nemanīju atbildes uz jautājumiem.

Nemaz tik ļoti to ātrumu tur neievēro. Šogad izbraucu vismaz 1500km tur. Tāpat brauc +5-10km/h robežās arī tajās pašās pilsētās. Un sodi salīdzinot LV algas un DE faktiski pat ir mazāki.

Link | Reply

N.R. 8 years, 2 months ago

Tieši pretēji! Mazvērtības komplekss ir tādiem kā tu, kas nespēj savaldīties tiklīdz ierosina stingrāk ierobežot ātruma pārkāpumus. Kā gan savādāk savu mazo krāniņu pastaipīt, ja ne braucot "ātri"?

Link | Reply

N.R. 8 years, 2 months ago

Kā droši apdzīt auto, kas 90 zonā brauc uz 70, nepārsniedzot 90?

Link | Reply

androns 8 years, 2 months ago

Aigarius - how about nāvessods .. vai mūža ieslodzījums par ātruma pārkāpumu virs 5 km/h ... ?
Tad toč nebūtu pārkāpēju ... tipa viņi tiktu izķerti un sēdētu cietumā (vai kapos) ...

Tavam murgam par kastīti ir diezgan daudz mīnusi:
1) Privacy ... man nekrata tas, bet noteikumi ir noteikumi ;)
2) Sacensības. Sacensības ne vienmēr notiek trasēs. Mēdz arī tikt noorganizētas sacensības uz koplietošanas ceļiem (protams, ka tos slēdzot utt utt).
3) Signāla slāpēšana (apzināta/neapzināta)
4) Tu pats diez vai zināsi kā tas ir, jo Tev gan jau, ka nav autovadītāja apliecība, bet man ir bijusi situācija, kur, lai izvairītos no kontakta ar aizmugurē braucošu auto, nācās braukt vnk ātrāk, nevis bremzēt ... Protams, ka aizmugurējais stipri pārkāpa ātrumu, bet uzskatu, ka izvairīties no negadījuma (kurā Tu nebūtu vainīgs) ir obligāts un saprātīgs lēmums.
Nebūs tak tā, ka Tu stāvi autobusa pieturā un skaties, ka kaut kāds lohs ir saslīdējis ar savu mašīnu un slīd virsū pieturai. Un Tu ķipa nepakustēsies un nebēgsi prom, jo "Man tak ir taisnība! Te ir trotuārs un es te stāvu. Viņš būs vainīgs!"

Nu jā - bet tad tomēr kāpēc ne nāvessods par ātruma pārsniegšanu ?
Samaksāt tak biezie vienmēr varēs, bet ja viņu nošaus, tad problēma atrisināta - nebūs vairs, kas pārkāpj ātrumu.
200% efektīvāk par Tavu metōdi par blackbox ;)

Link | Reply

Svens 8 years, 2 months ago

Briinos, ka neviens veel autoram nav pamaaciijis, ka pareizi ir "iekshaa" nevis "iegshaa". :)

Link | Reply

krizdabz 8 years, 2 months ago

Ļoti vienkārši. Auto ir iestrādāta poga, kas jānospiež brīdī, kad sagribam kādu fiksi apdzīt. Nospiežot pogu nosūtās gan mūsu, gan apkārt esošo auto "melno kastu" ievāktā informācija uz komandcentru kur tiem veikta datu analīze un izlemts vai drīkst veikt atļaušanu. Kad atļauja ir saņemta, mēs drīkstam veikt apdzīšanu un Lielais brālis.. ui, sistēma mums šo izgājienu neuzskatīs par pārkāpumu un nebūs soda sankcijas.

Link | Reply

velnsvinjzin 8 years, 2 months ago

Šie piedāvajumi ierobežot ātrumu uz ceļiem jau aiziet absurdā, līdz ar to ir nepieciešams noskaidrot kāds ir paša autora auto vadīšanas stāžs, lai nerastos situācija, kurā tiks uzklausīts dārznieks Āzis, kas iepriekš piedāvāja visās puķu dobēs stādīt kāpostus ;)

Link | Reply

aigarius 8 years, 2 months ago

Ja kādam tiesību atņemšana (kas ir smagākais sods, kas par CSN pārkāpšanu ir paredzēts) skan tuvu nāvessodam, tad man patiešam ir šadu cilvēku žēl.

Pirvacy - policijai jau ir visādi veidi kā tevi izsekot. To ir iespējams risināt tikai ar likumiem par to kā policija drīkst šādu un tamlīdzīgu info izmantot un spēcīga iekšējā policijas izmeklēšanas funkcija.
Jebkurām sacensībām būs papīrs no CP, kas apliecina kurš auto no kura līdz kuram laikam un kādās vietās drīkstēja pārkāpt ātruma ierobežojumus. Plus vēl sacensībās varētu to info izmantot papildus statistikai.
Ja tu domā, ka ir normāli ilglaicīgi pārkāpt ātrumu, tad tās tiesības būtu jaatņem abiem. Ja kāds lohs min uz papēžiem, tad mierīgi apstājies, pieraksti viņa numuru, izskadro ka tā darīt nedrīks, bet ja sāk gruzīt vai bojāt tavu auto - sauc policiju. Vienkārši spiest gāzi grīdā tāpēc, ka tev aizmugurē ir atsaldēts vadītājs ir maigi izsakoties dumji.

Link | Reply

aigarius 8 years, 2 months ago

Uz gara, taisna un pārskatāma ceļa posma. Turklāt šajā kontekstā ir diezgan droši, ka GPS datiem ir jāpiemēro tolerances, gan ātruma, gan vietas, gan laika ziņā. Piemēram, GPS tīri mierīgi var kļūdīties par tīri ievērojamu ātruma ciparu īstermiņā, tāpēc droši šādā kontekstā varēs sodīt tikai par ātruma pārkāpumiem, kas ir vismaz vienu minūti gari, kas izslēgs gan apdzīšanas manevrus, gan manevrus tuvu ceļa zīmēm, kur atļautais ātrums mainās.

Link | Reply

Mārtiņš Možeiko 8 years, 2 months ago

Arī SOC'i ir uzlaužami. Protams, ne kuram katram tas ir pa spēkam. Bet tas ir iespējams: http://en.wikipedia.org/wiki/Side_channel_attack
Un ja tas ir iespējams, tad 100% ka tas tiks izdarīts.

Link | Reply

aigarius 8 years, 1 month ago

Black boxes in cars - required from 2014: http://video.msnbc.msn.com/nightly-news/50131531/

Link | Reply

New Comment

required

required (not published)

optional

Recent Posts

Archive

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Categories

Authors

Feeds

RSS / Atom