Ķīna 6 - internets

(4 comments)

Ķīna ir slavena ne tikai ar savu akmens mūri valsts ziemeļos, bat arī ar Dižo Ķīnas Ugunsmūri apkārt visam šīs valsts Internetam, kas bloķē visu pēc kārtas un iebremzina visu pārējo. Man pirmā personīgā saskarsme ar šo "pakalpojumu" notika jau Šanhajas lidostā, kad ātri vien izrādījās, ka valstī bloķēts ir ne tikai Facebook, bet arī Twitter, kas ievērojami apgrūtināja manas iespējas ātri un viegli apziņot visus, ka es esmu vēl joprojām esmu dzīvs un vesels. Pēc pāris eksperimentiem izrādījās, ka, lai arī no telefona nav pieejama Google+ mājas lapa un nav lejuplādējama Google+ (un WhatsApp) programma uz Android, tomēr, ja tās jau ir telefonā, šie abi servisi turpina no telefona strādāt. Tāpēc es sāku rakstīt ceļojuma piezīmes Google+ un dažas dienas pēc ceļojuma sākuma man pat izdevās nokonfigurēt If This Then That servisu, lai tas paņem manus Google+ ierakstus un uztaisa no tiem Twitter ierakstus (kas jau tālāk pa citiem kanāliem izplatās uz Facebook un Draugiem un arī parādās kā nedēļas kopsavilkums šajā blogā).

Google+ ir savi plusi, bet arī savi mīnusi. Galvenais mīnuss, ko es šajā ceļojumā pamanīju ir tas, ka Google+ Android aplikācijā nav iespējams sagatavot vairākus ierakstu melnrakstus (vēlams katru ar savu geolokāciju) - bez Interneta var rakstīt tikai vienu ierakstu un tā ieraksta GPS koordinātes būs tās kurā vietā pēc tam Internets parādīsies. Es jau uzrakstīju Googlei par šo problēmu.

Galvenais pluss Google plusam (no pun intended) ir Instant Upload - ja bildēt fotogrāfijas ar Android telefonu, šīs fotogrāfijas automātiski tiks augšupielādētas un parādīsies jaunā ieraksta izveides interfeisā, kur tās var pievienot ierakstam ar vienu klikšķi bez jebkādas gaidīšanas. Diemžēl tas nestrādā ar normālajām kamerām. Pagaidām ... ;)

Taču es nebūtu īsts datoriķis, ja es nepamēģinātu uzlaust vai apiet šo nelielo Ķīnas problēmu, ne? ;)

Visvienkāršakais veids kā apiet Ķīnas Lielo Ugunsmūru ir izmantot jebkādu VPN, kas atļauj ne tikai piekļūt VPN tīkla resursiem, bet arī atļauj laist visu trafiku caur šo VPN savienojumu. Šādus VPN pieslēgumus var nopirkt, vai (ja ir Linux serveris vai routeris ārpus Ķīnas) izveidot pašam. Manā gadījumā tas bija ar vienu klikšķi ieslēgts OpenVPN uz Fonera routera, kas stāv manās mājās.

Diemžēl Ķīna ir ... savāda. Bloķēto lapu, portu un protokolu saraksts mainās gan dažādos rajonos, gan arī atkarībā no tā vai Internets ir mobīlais vai wifi vai ar pieslēgumu, gan arī vienkārši no dienas dienā. Lielā daļā gadījumu bloķēto lietu sarakstā iekrīt arī VPN savienojumi. Bieži vien arī privātie. Man kaut kā nešķiet, ka mana mājas IP adrese ir Ķīnas ugunsmūra sarakstos, taču dažreiz arī tam VPN pievienoties es nevarēju.

Un tādās situācijās, lai apskatītu kādu YouTube video, atliek tikai viens, ģeniāls risinājums - sshuttle! Šis ģeniālais rīks izveido ko līdzīgu VPN savienojumam caur parasto SSH portu un protokolu. Uz lokālās mašīnas ir nepieciešams Python un root tiesības, bet uz servera ir vajadzīgas tikai tiesības palaist Python programmas. sshuttle pats aizsūta sevi uz serveri un palaižās tur, pat iešifrē un pārsūta visus savienojumus un arī DNS pieprasījumus, ja viņam to paprasa. Var pārsūtīt konkrētus tīklus vai visu trafiku. Un ātrums - manā pieredzē tas ir bija pat ātrāks par parasto VPN.

Kopumā Interneta blokāde un tā vispārīgais lēnums ir viens ļoti specīgs mīnuss Ķīnai. Aizskrienot mazliet uz priekšu stāstījumā pateikšu, ka Hong Kongā šādas problēmas nav - tur Internets ir lielisks! Lūk tāds tīzeris sanāca :)

Currently unrated

Comments

HK 7 years, 10 months ago

Paldies par aktuālās situācijas "ieskicējumu". Kad iepriekšējo reizi biju Ķīnā, tad neta pieeja vēl nebija tik aktuāls,tagad zinu, ka jāsagatavo vaianti A un B (jānokonfigo pāris vpn, ssh utt.)

To, ka viņiem situācija ir mainīga es varēju saprast ar sms. 1 no braucieniem sms ar .LV operatora sim karti mierīgi sūtījās un varēja arī saņemt tos, bet jau nākamajā braucienā (no tieši tās pašas vietas) aizsūtīt neko nevarēja. Ar vietējo sim karti savukārt sms uz .LV arī nevarēja aizsūtīt, bet nu skaidrs,ka tagad viedtālruņu laikmetā sūtīt parastos sms nav tik aktuāli, ja ir citi online servisi.

Par ātrumu jā.. normāls ātrums bija tikai 1 mistiskā i-neta wang-ba (aka kafūzī), kur viss vienkārši "lidoja" , arī lapas no .LV. Visur pārējās vietās nets "vilkās" , tas gan neattiecās uz vietējām .CN lapām - tās bija ātras visur.

Link | Reply

Paul Wise 7 years, 10 months ago

Please include English posts only on Planet Debian:

http://wiki.debian.org/PlanetDebian

Link | Reply

aigarius 7 years, 10 months ago

My bad. I should probably remove the planet-debian tag from the default as this is the second time this year I forget to set correct tags for a post.

Link | Reply

aigarius 7 years, 10 months ago

But as an English summary - if you plan to visit China and want to use Twitter, Facebook or Youtube while there is is not enought to have a VPN. VPNs ofter stopped working while I was visiting China. A far more reliable solution was sshuttle - a VPNish solution that works over an SSH connection. You need root on your travel laptop and a ssh account on a Linux server with a python interpreter available.

Link | Reply

New Comment

required

required (not published)

optional

Recent Posts

Archive

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Categories

Authors

Feeds

RSS / Atom