BMW darbinieku drošas braukšanas apmācība

Ievērtējam šo video:

 
 
un visu galeriju:
 
 
Tā mums mācija pareizi braukt - vienmēr abas rokas uz stūres, tikai 3 un 9 pozīcijās, pievērs uzmanību tehnikai kā tiek veikts beigu pagrieziens ar pilnu stūres izgriezšanu. Rokas paliek tajās pašās vietās uz stūres. Stūri tur un kustina ta roka, kas ir stūres apļa augšējā pusē, tas nozīmē, ka kustības sākumā vienmēr ir nevis velkošā uz leju, bet grūdošā uz augšu kustība. Tas arī iespieš vadītāju atpakaļ sēdekli dodot gan lielāku drošību, gan spēku manevram.
 
Roku uz stūres augšas turēt nedrīskt, jo tā viegli var pazaudēt stūres absolūto orientāciju un arī avārijas gadījumā drošības spilvens salauzīs roku un vēl iemetīs to vadītājam sejā.
 
Mācīja arī pareizi noregulēt sēdekli - tas arī var izglābt dzīvību. Vispirms jānoregulē augstums, lai līdz jumtam paliktu aptuveni viens kulaks vietas - optimalam redzes leņķim un vietai, lai jumts var ieliekties apgriežoties. Tad noregulē attālumu līdz pedāļiem lai līdz galam spēcīgi nospiežot bremžu pedāli (ar tam ierasto kāju) kāja vēl joprojām būtu nedaudz saliekta (lai kājai būtu amortizācijas leņķis avārijā un vietas rezerve spiežot bremzi). Tad pieregulē muguru ta lai sēdetu taisni vertikāli, lai pēcpuse būtu dziļi iekšē sēdeklī iesēdināta un varētu sajust visas automašīnas kustības. Tad pievelk stūri - stūri turot uz 3 un 9 rokām jābūt ievērojami saliektām. Attālums līdz stūrei gandrīz kā līdz grāmatai to lasot, tad ir vairāk spēka veikt izvairīsanās manevrus. Arī ikdienā braucot.
 
Vēl mācija, ka moderna mašīnā ar ABS un ESC pirmajai reakcijai uz jebkuru bīstamu situāciju jābūt spēcīgam spērienam pa bremzēm līdz galam. Jo ātrāk bremzes līdz galam nospiestas, jo ātrāk auto saprot, ka situācija ir ekstrēma un sāk palīdzēt. Modernos auto var mierīgi par stūrēt apkārt šķērslim pie pilnas bremzēšanas arī uz slidena ceļa. Tikai jāstūrē tad progresīvi - vispirms mazlie tun tikai samazinoties ātrumam straujāk.
 
Vēl tipiskā kļūda bija, ka visi pēc izvairīšanās manevra pārāk ātri mēģina iztaisnot auto. Pretējā joslā vietas vēl daudz, bet cilvēki mēģina auto iztaisnot un trāpa šķērslim ar auto aizmuguri.
 
Nu un protams bija jautri redzet praksē kā mainās bremzēšanas ceļs ar ātruma kvadrātu. Ka no 40 uz 60 tas praktiski dubultojās.
 
Un vēl tāda lieta ko nezinaju, ka visi moderni auto tiek ražōti tā, lai pārak ātri iebraucot līkumā teim vienmēr vispirms notiktu understeer, t.i priekšas sanese, nevis lai aizmuguri iznes. Jo priekšas sanesi ir viegli koriģēt vienkārši nobremzējot, bet aizmugures korekcija vajag sarežģītu pretstūrēšanas manevru. Izmēģinājām abus :) Lai dabūtu aizmugures iznesi nacās uz slapja apļa atslēgt DSC un ieslēgt manualo otro ātrumu. Tikai tad uzdodot strauji uz gāzes varēja sanest.
 
Apmācība notika uz super foršām BMW 430d mašīnām ar M Sport paķeti. 270 zirgspēki :D Spēcīga manta, plašs salons, lieliska apdare. Man gan personīgi nepatika logi bez rāmjiem.
 
Līdzīgu apmācību var iziet arī parastie mirstīgie un BMW Driving Experience piedāvā arī kaudzi citu apmācīgu - sarežģītāka līmeņa apmācības līdz pat profesionāla autosportista treniņiem, daudzdienu safari pa Āfriku ar apmācību braukšanai bezceļos, ziemas apmācīgu uz ledus un sniega trasēm un daudz specializētu kursu, kā piemēram vesela dienas apmācība tikai par driftošanu :) Apmācības cenā iekļautas arī pusdienas viņu kompleksā. Tās bija lieliskas - retais Rīgas restorāns spej piedāvat labaku maltīti.

So what happens when you fuel your diesel car with gas

So a couple weeks ago I was on a 1900 km trip from Latvia to southern Germany. On the second day I was still in Poland when my tank was running low. I stopped at a Shell station and looked at the pumps. I know that I needed diesel fuel and there was a choice - a black pump with Diesel followed by red pump with Shell VX Power Diesel and then a bunch of green pumps with gas. So I too the red pump and fuled up. The engine ran great, I was soon in Germany and going down autobahn with very nice speed. After a few hours the gas tank was rnning low again and again a Shell station was the first I found. I stopped there and saw the exact same pumps as in Poland - a black Diesel followed by red Shell VX Power Racing and a bunch of green pumps. I picked up the red pump again, filled my tank and drove on. After some distance I noticed that I was getting some interruptions of power and maybe slower acceleration, but it was not severe enough to make me to stop. So I drove on. All 300 kilometers to home. While sometimes speeding up to 180km/h. Only when I got to home and slowed down to city speeds did I notice that the power interruptions were more serious and also that the check engine light was on. So on Monday morning I got up early, got in the car, started it (without any problems) and drove to the nearby Mercedes dealership.

Only then with the help of the technitian I realised that Shell VX Power Racing is not the same as Shell VX Power Diesel despide being in the pumps of the same color and location. The car had to stay in the service overnight. They removed all the injectors from the engine, cleaned and inspected it fully. The only part that actually needed replacing was the fuel filter. Just to be sure after reassembling the engine they also ran it for 75 km on the test stand at all kinds of speeds and power curves. And they refuled it back to full and also washed the car before returning it to me. Shuttle service from the service to my workplace and back was also included.

In the end this mistake cost me 635.50 EUR, but it could have also been many times more than that. Apparently the VX Power Racing fuel also contains a bit of lubricants, just like many diesel fuels, so that might have saved me. Or the good quality engineering that goes into the Mercedes engines. Or both. Still, this is one of those life lessons that you do not forget that easily.