Pensijas prognoze - 18.43

(6 comments)

Update: I apologise for spamming all the nice people on Planet Debian with this unrelated post in foreign language - it got mis-tagged and (although I tried classifying it correctly and removing it from the separate Debian-only RSS feed going to the Debian Planet) Planet software just keeps it around until admins get a spare moment to remove it manually. The basic idea of the post is that there is a e-government service by the Latvian government that provides any citizen a way to check what their pension would be, but it is kinda useless, because it calculates what you pension would be if you decided to retire right now. So in the post below I provide a few simple steps on how to estimate what the real pension could be (in todays currency values) if a person kept paying into the system at the same rate until the normal retirement age.

Latvija.lv ir rīks savas nākotnes pensijas prognozēšanai, taču tas ir, maigi izsakoties, bezjēdzīgs tiem, kas neplāno iet pensijā tuvākā gada laikā.

Ātri apskatoties atteicīgos likumus un noteikumus es nonacu pie lietderīgākas metodes. Vispirms mēs varam droši ignorēt pensiju indeksāciju un visas ar to saistītās pensiju kapitāla pārrēķināšanas vai iemaksu palielināšanos - ir skaidrs, ka gadiem ejot uz priekšu būs kaut kāds inflācijas procents, kura dēļ palielināsies algas, palielināsies iemaksas pensiju kapitālā un tiks pārrēķinātas visādas izmaksas, taču tā pati inflācija tieši ietekmēs arī to cik vērtīgs būs katrs gala pensijas lats tajā brīdī, kad šī pensija tiks saņemta, līdz ar to inflācijas efekts tiek neitralizēts, ja mēs vērtējam gala ciparu šībrīža cenu kontekstā - t.i. ja galā sanāks, ka pensija būs 400Ls, tad to vai tas ir daudz vai maz jādomā šī brīža cenās, nevis mēģinot izdomāt kādas būš cenas pēc 30 gadiem.

To visu ņemot vērā pensijas aprēķins stipri vienkāršojas:


  1. Paņemam atskaiti no tā Latvija.lv pakalpojuma. Tas mums dos uz šo brīdi uzkrāto pensijas kapitālu (U) un aptuvenu ciparu par to kāds ir šī kapitāla ikgadējais piaugums (P)

  2. Aprēķinam cik vēl gadi ir palikuši līdz pensionēšanās vecumam (t) - t.i. līdz 62 gadiem. Es pat rēķinātos ar to, ka ap to laiku mērķa vecums jau būs 65.

  3. Sarēķinam to cik būs aptuvenais pensijas kapitāls pensionēšanas vecuma, ja mēs turpinam iemaksas kā tagad - K = U + ( P * t )

  4. Aprēķinam kāda sanāk ikmēneša pensija no šāda pensijas kapitāla - Pensija = K / G / 12, kur G ir ņemts no pensionēšanās vecumam atbilstošās rindiņas MK noteikumos, piemēram 62 gadiem tas ir 18.43

Piezīme: G ir statistiķu aprēķināta prognoze par to cik vidēji gadus Latvijas iedzīvotāji nodzīvo ja viņi ir sasnieguši attiecīgo pensionēšanās vecumu, t.i. tā ir prognoze par to cik gadus vidēji jums būs tas prieks baudīt pensiju.

Ja rezultāts sanāk parāk mazs, tad jāņem vērā, ka šī summa neiekļauj dividendes no 2ā un 3ā pensijas līmeņa, kas pāris gadu desmitu laikā var būt tīri iespaidīgs. Dažas prognozes ir tādas, ka 2ais un 3ais pensijas līmenis kopā varētu dod vēl aptuveni tādu pašu pensiju klāt kā 1ais līmenis. Taču tas ir stipri atkarīgs no fondu tirgus ilglaicīgas dinamikas.

Man to visu aprēķinot sanāk ap 400 Ls pensijas prognoze. Ja piepildās paredzējumi par 2o un 3o pensijas līmeni, tad, ja es iedomājos sevi tagad kā pensionāru ar 600-800 Ls pensiju ... zin - nav ne vainas. :)

Current rating: 3

Comments

Paul Wise 8 years ago

The first rule [for Planet Debian] is to provide an English language only feed:

https://wiki.debian.org/PlanetDebian#More_Information

Link | Reply

aigarius 8 years ago

Doh! I have that, I just forgot to tag this post as not being English. Done that, now it should disappear from the Planet on next refresh.

Link | Reply

Kristaps 8 years ago

Un kā ar inflāciju? Kad sasniegsi pensijas vecumu, diez vai par 600-800Ls varēsi nopirkt tādu pašu preču/pakalpojumu apjomu kā tagad ar šo summu. Iespējams, ka tad tavi 600-800Ls būs līdzvērtīgi šodienas 100-200Ls.

Un ņemot vērā šo - http://www.db.lv/finanses/makroekonomika/rungainis-patlaban-maksat-socialo-nodokli-nozime-izkezit-naudu-387061 - tas vēl būs ļoti labs scenārijs (un vairāk atkarīgs no paša papildus iemaksām), ja tava pirktspēja būs līdzīga šodienas pensionāriem.

Link | Reply

aigarius 8 years ago

Izlasi to lielo paragrāfu pašā sākumā. Algas pieaugums ar gadiem (no inflācijas) un visādas indeksācijas un procenti, kas likumos jau ir paredzēti pat pesimistiskajā scenārijā pilnība kompensē inflāciju, līdz ar to inflāciju aprēķina abās pusēs var ignorēt. T.b gala rezultāts ir tieši mūsdienu cenās novērtējams.

Rugainis pats nesaprot par ko runā - padomju sistēmā strādājošie maksāja pensionāru pensijas, šajā sistēmā katrs faktisku uzkrāj sev. Viņš šo principiālo starpību vienkārši nesaprot. Laikam grib vairāk pelēkās algas un tad vairāk izmisīgu ieguldītāju viņa fondos.

Link | Reply

Kristaps Mors 8 years ago

Pensiju sistēmas 1. līmenis pēc būtības nevar nākotnes pensionāriem nodrošināt tikpat lielas pensijas kā esošajiem pensionāriem, jo samazinās darbaspējīgo iedzīvotāju skaits, kuriem jāuztur arvien pieaugošais pensionāru skaits http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/452101-latvija_pieaug_pensionaru_un_samazinas_bernu_ipatsvars_populacija

Pēdējā pensiju indeksācija bija 2008.g., nākamā varētu būt 2014.g., bet tikpat labi arī tā var tikt pārcelta - http://www.bizness.lv/blog/dmitrijs-smirnovs/id/474 - tātad, inflācija netiek kompensēta.

Un tā tas visdrīzāk arī turpināsies - pensijas arvien retāk tiks indeksētas, pensionēšanās vecums tiks celts un rezultātā cilvēki vai nu neizdzīvos līdz pensijas vecumam vai arī dzīvos nabadzībā.

"Ja pensionēšanās vecums Latvijā tiktu paaugstināts līdz 70 gadiem, statistiski vidējais vīrietis savu pensiju nemaz nepiedzīvotu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati."

"Jau vēstīts, ka, vērtējot sociālā budžeta ilgtspēju, nav izslēgts, ka pensionēšanās vecums varētu sasniegt 70 gadus, biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā atzina finanšu ministrs Andris Vilks (V), "DnB Nord bankas" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš un Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks."

http://www.delfi.lv/news/national/politics/pensionesanos-70-gadu-vecuma-videjais-virietis-nemaz-nepiedzivotu.d?id=37048995

Link | Reply

aigarius 8 years ago

Tās visas runas ir par pašreiz spēkā esošo sistēmu esošajiem pensionāriem. Pēc 1996. gada strādājošie krāj pensiju paši sev, atsevišķā pensijas kapitālā. Līdz ar to tam vairs nav nekāda sakara ar demogrāfiju, ilgtermiņā skatoties. Tiem, kam lielākā daļa ienākumu dzīvē bija līdz 1996tajam gadam ir visādi pārejas noteikumi, bet uz mums tas vairs neattieksies un mūsu pensijas tas vairs neiespaidos.

Un, ja paskatās augšā, tad ir pavisam cits cipars arī par ilgdzīvošanu - pat tagadējiem pensionāriem, ja ir sasniegts 62 gadu vecums, vidējais atlikušais dzīves ilgums ir pāri 18 gadiem = 80 gadi kopā. Ar medicīnas uzlabošanos šie skaitļi tikai aug. Pēc 30 gadiem vidējais dzīves ilgums pieaugs vēl vairāk.

+ atceries kas ar cenām un tirgiem notika pēc 2008tā gada? Tur bija pēc tam deflācija. Līdz ar to kamēr mēs ar jauno inflāciju nepārsniegsim 2008tā gada līmeni pareizi indeksējot sanāktu pensijas samazināt, nevis palielināt.

Link | Reply

New Comment

required

required (not published)

optional

Recent Posts

Archive

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005

Categories

Authors

Feeds

RSS / Atom